Ziemia z Katynia w krzesimowskiej Dolinie Krzy¿y
Nowa strona 1

Zanim do tego przejdziemy, warto zaznaczyæ, ¿e w uroczysto¶ci powy¿szej aktywny udzia³ bra³y zarówno delegacje, jak i liczna rzesza uczniów zarówno Szko³y Podstawowej jak i Gimnazjum, naszego Zespo³u Szkó³ w Me³gwi.

Obchody tej uroczysto¶ci rozpoczête Msz± ¶w., któr± celebrowa³ katecheta ks. Marcin Smalec, do której s³u¿yli równie¿ uczniowie naszej szko³y.

Koniec drugiej wojny ¶wiatowej dla pañstw Europy zachodniej to czas weso³y. Niemniej jednak dla nas Polaków, jak równie¿ dla czê¶ci pañstw Europy ¶rodkowej to czas trudny. Jako pierwsi sprzeciwili¶my siê, a nastêpnie w decyduj±cym stopniu, przyczynili¶my siê do zwyciêstwa nad Niemcami nazistowskimi. Niestety zostali¶my oddani przez „sojuszników” pod protektorat ZSRR, który konsekwentnie eliminowa³ kwiat naszego narodu. Starano siê „wyhodowaæ” nowy gatunek cz³owieka, znieczulony na wszelkie humanitarne instynkty, zwany dzisiaj „homo sowietus”, jak¿e obcy naszej ³aciñskiej cywilizacji.

Nowe, narzucone przez s±siada w³adze, w pe³ni podporz±dkowane woli przywódcy ZSRR/Zwi±zku Socjalistycznych Republik Radzieckich (b. Rosji radzieckiej) Józefowi Stalinowi, w sposób planowy represjonowa³y i likwidowa³y elitê polskich patriotów, doskonale znaj±cych nasz± historiê, jak i uczestnicz±cych aktywnie w dzia³alno¶ci spo³eczno-politycznej, wywodz±cych siê g³ównie z AK/Armii Krajowej i NSZ/Narodowych Si³ Zbrojnych (tzw. ¿o³nierze wyklêci) oraz rzesze polskiej inteligencji: m.in. poprzez tworzenie Obozów Pracy i nastêpnie przetrzymywanie w zabójczych warunkach, zmuszanie do ponadludzkiej pracy i w konsekwencji mordowanie elity naszego narodu.

Tego typu obóz funkcjonowa³ w³a¶nie na terenie naszej gminy, w Krzesimowie, gdzie represjonowano polskich patriotów za to, ¿e odwa¿yli siê broniæ polskiej historii w tych trudnych czasach. Ich ponadprzeciêtne wykszta³cenie, wiedza i do¶wiadczenie by³a zagro¿eniem dla nowego zaborcy, któremu zawsze ³atwiej zarz±dzaæ jest umys³ami ludzi „têpych”.

Nasza historia to nasze wielkie i przenaj¶wiêtsze dziedzictwo. Tak jak pamiêtamy o naszych rodzinnych korzeniach, musimy uczyæ siê historii aby wiedzieæ i pamiêtaæ, ale tak¿e musimy byæ aktywni aby ow± pamiêæ pielêgnowaæ. Nasze wykszta³cenie patriotyczne ³±czy w sobie zarówno znajomo¶æ historii jak i aktywny udzia³ w wydarzeniach religijnych i spo³eczno-politycznych.

Spu¶cizn± spo³eczno-historyczn± naszej m³odzie¿y jest chocia¿by ciê¿ka praca w samopomocy, jak np.: poprzez s³u¿bê w OSP, która bierze aktywny udzia³ zarówno w wydarzeniach bie¿±cych jak i u¶wietnia swoim udzia³em wydarzenia historyczne.

Nazywaj±c siê patriot±, nie wystarczy znaæ, ale tak¿e nale¿y celebrowaæ i aktywnie uczestniczyæ w wa¿nych dla naszej spo³eczno¶ci wydarzeniach, zarówno tych lokalnych, jak i ogólnonarodowych.

mgr £ukasz Soral