Wspólnie czytamy „Przedwiośnie”
10 września 2018 r. w naszej szkole odbyła się już trzecia edycja ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie pod honorowym patronatem Pary Prezydenckiej. W tym roku poznawaliśmy dzieło Stefana Żeromskiego „Przedwiośnie”.
Uczniowie gimnazjum oraz VIII klasy szkoły w Mełgwi wraz z przybyłymi ósmoklasistami ze szkoły w Podzamczu odczytali fragmenty powieści, które najbardziej oddawały istotę tego wielkiego utworu.
Wspólne czytanie poprzedziła wypowiedź pani dyrektor Haliny Załogi, która wprowadziła zebranych w tematykę powieści tak mocno osadzoną w realiach odzyskującej niepodległość ojczyzny, stojącej w obliczu wyborów mających zaważyć na dalszych jej losach.
Głos zabrały także pani Elwira Iwaniuk przybliżając w bardzo ciekawy sposób najistotniejsze fakty z życia i twórczości Stefana Żeromskiego oraz pani Katarzyna Wróbel, która przypomniała treść lektury, zwracając uwagę na problemy w niej poruszone.
Wspólne chwile z lekturą upłynęły w miłej atmosferze. Sala wypełniona rekwizytami nawiązującymi do powieści i wyświetlany w tle film „Przedwiośnie” pozwoliły wszystkim przenieść się myślami do czasu fabuły. Słodki poczęstunek zaś umilił spotkanie.
Na zakończenie pani Urszula Kowalczyk – kierownik Gminnej Biblioteki w Mełgwi postawiła wszystkim pieczątki upamiętniające Narodowe Czytanie.
Mamy nadzieję, że spotkanie to, nad którego przygotowaniem i przebiegiem czuwały: pani dyrektor Halina Załoga, pani Marzenna Pietrzyk, pani Elwira Iwaniuk, pani Katarzyna Wróbel oraz pan Waldemar Woźniak wpłynie pozytywnie na rozwój zainteresowań czytelniczych naszych uczniów i zachęci do przeczytania nie tylko fragmentów, lecz całej powieści. Tekst: Katarzyna Wróbel
Zdjęcia zobacz w galerii.