Finał I Ogólnopolskiego Turnieju Misia Wojtka
Dodane przez admin dnia Czerwiec 03 2019 17:40:20
„Naród, który nie zna swojej przeszłości, umiera i nie buduje przyszłości”- Jan Paweł II.
Wychowanie w duchu patriotyzmu i uczenie historii swojego kraju to jedno z najważniejszych zadań współczesnej szkoły. Dlatego bardzo nas cieszy to, że uczniowie naszej szkoły tak chętnie uczestniczą w konkursach historycznych, a szczególnie cieszy fakt, że odnoszą sukcesy ogólnopolskie.
Nasi uczniowie: Michał Ścirka, Szymon Kubić, Dawid Wawer oraz Dawid Oleszek pod opieką Pani Ewy Małysz-Kubić, która przygotowała ich do tego turnieju w dniach 20-22 maja na terenach wojskowych 1. Warszawskiej Brygady Pancernej w Wesołej koło Warszawy uczestniczyli w Finale I Ogólnopolskiego Turnieju Misia Wojtka.
Turniej Misia Wojtka przygotowany został przez Biuro Edukacji Narodowej Instytutu Pamięci Narodowej był elementem uczczenia 75. rocznicy zwycięskiej bitwy o Monte Cassino. W rywalizacji mogli brać uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów. Eliminacje regionalne przeprowadzone w kilku ośrodkach IPN wyłoniły 16 drużyn finałowych.
Zwycięzcami Lubelskich eliminacji była drużyna z naszej szkoły- czyli Szkoły Podstawowej w Mełgwi, dlatego zostali zaproszeni do Warszawy.
Trzy dni atrakcji, ale i zmagania się z testem wiedzy oraz finałowych rozgrywek wyłoniły zwycięzców. Młodzież miała do rozwiązania test poświęcony kapralowi Misiowi Wojtkowi, historii i szlaku bojowego 2. Korpusu Polskiego gen. Władysława Andersa. Po podliczeniu wyników z testu wiedzy nasza reprezentacja uplasowała się na 3 miejscu.
W ogólnej klasyfikacji turnieju chłopcy znaleźli się na piątym miejscu.
Po zmaganiach pierwszego dnia przyszła kolej na zasłużony odpoczynek. Pogoda dopisała i udało się zwiedzić bazę 1 Brygady Pancernej. Uczestnicy turnieju mogli zobaczyć tylko namiastkę wyposażenia najlepszej brygady w Polsce, ale i tak było warto. Każdy mógł wejść to najlepszego czołgu, jakim dysponuje polska armia, czyli Leoparda 2, i samemu przekonać się, czy jest w nim odpowiednio dużo miejsca dla 4 członków załogi. Dzięki żołnierzom służącym w jednostce udało się zaobserwować, jak taki czołg się porusza i jak się go tankuje. Kolejnym punktem była wizyta na poligonie oraz strzelnicy, na której odbywały się szkolenia z zakresu rzucania granatem. To nie takie proste o czym przekonali się uczestnicy turnieju. Najpierw trzeba przejść specjalne szkolenie z zakresu jego budowy i zagrożeń wynikających z nieodpowiedniego użycia . Ostatnim etapem wizyty był tor przeszkód. Nasi uczniowie doskonale dali sobie radę i z wojskowym szkoleniem. Zmęczeni, ale szczęśliwi i z nagrodami wrócili do domów. Tekst Ewa Małysz-Kubić Zdjęcia zobacz w naszej galerii.