Informacje dla szóstoklasisty
Dodane przez admin dnia Listopada 21 2014 19:00:52
O SPRAWDZIANIE

Termin sprawdzianu szóstoklasisty w bie¿±cym roku szkolnym to 1 kwietnia 2015r (¶roda). Pierwsza czê¶æ obejmuj±ca zadania z matematyki i jêzyka polskiego odbêdzie siê o godzinie 9:00, drug± czê¶æ - czyli egzamin z jêzyka obcego nowo¿ytnego - szóstoklasi¶ci napisz± o godzinie 11:45. Za¶wiadczenia o ilo¶ci uzyskanych punktów uczniowie otrzymaj± 26 czerwca 2015.

Wiêcej czytaj tutaj.
Rozszerzona zawarto¶æ newsa
Sprawdzian jest egzaminem przeprowadzanym w szóstej klasie szko³y podstawowej. Jest on powszechny i obowi±zkowy, co oznacza, ¿e musz± do niego przyst±piæ wszyscy uczniowie - zarówno uczniowie szkó³ podstawowych dla dzieci i m³odzie¿y, jak i s³uchacze szkó³ podstawowych dla doros³ych. Przyst±pienie do sprawdzianu jest jednym z warunków ukoñczenia szko³y.

Sprawdzianu nie mo¿na nie zdaæ. Wynik ma znaczenie tylko informacyjne i nie powinien byæ podstaw± do prowadzenia jakiejkolwiek selekcji. Ka¿dy uczeñ, który ukoñczy³ szko³ê podstawow±, niezale¿nie od wyników sprawdzianu musi byæ przyjêty do gimnazjum w swoim rejonie, je¶li nie ukoñczy³ 16 roku ¿ycia.

Uczniowie, którzy do sprawdzianu nie przyst±pi± w danym roku, musz± powtórzyæ ostatni± klasê szko³y podstawowej i przyst±piæ do sprawdzianu w roku nastêpnym.

Do sprawdzianu nie przystêpuj± uczniowie z upo¶ledzeniem umys³owym w stopniu umiarkowanym lub znacznym. Istnieje równie¿ mo¿liwo¶æ zwolnienia ucznia z obowi±zku przyst±pienia do sprawdzianu. Na sprawdzianie badany i oceniany jest poziom osi±gniêæ uczniów w zakresie piêciu obszarów umiejêtno¶ci:

- czytania,

- pisania,

- rozumowania,

- korzystania z informacji,

- wykorzystywania wiedzy w praktyce.

Umiejêtno¶ci te okre¶lono w standardach wymagañ egzaminacyjnych bêd±cych podstaw± przeprowadzania sprawdzianu w klasie szóstej szko³y podstawowej. Maj± charakter ponadprzedmiotowy, co oznacza, ¿e np. czytanie obejmuje nie tylko umiejêtno¶ci odczytywania tekstów literackich, ale tak¿e wykresów, map itp., a zadania s± tak skonstruowane, ¿e sprawdzaj± umiejêtno¶ci kszta³cone w obrêbie ró¿nych przedmiotów. Umiejêtno¶ci te s±:

- podstawowe dla tego poziomu kszta³cenia,

- ponadprzedmiotowe,

- niezbêdne na wy¿szym etapie kszta³cenia (w gimnazjum) i przydatne w ¿yciu codziennym.

Ka¿dego roku sprawdzian przeprowadzany jest w kwietniu. We wszystkich szko³ach w ca³ej Polsce odbywa siê on w tym samym dniu i o tej samej godzinie, w terminie ustalonym przez dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. Informacja o terminie sprawdzianu zamieszczana jest na stronie Centralnej Komisji Egzaminacyjnej i okrêgowych komisji egzaminacyjnych.

Dla uczniów, którzy z przyczyn losowych lub zdrowotnych nie mogli przyst±piæ do sprawdzianu w ustalonym terminie w kwietniu, a tak¿e dla tych, którzy wtedy przyst±pili, ale przerwali sprawdzian lub im go uniewa¿niono, dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej wyznacza dodatkowy termin. Dodatkowy sprawdzian odbywa siê nie pó¼niej ni¿ do dnia 20 sierpnia danego roku, w miejscu wskazanym przez dyrektora okrêgowej komisji egzaminacyjnej.

Sprawdzian organizuj± i przeprowadzaj± okrêgowe komisje egzaminacyjne zazwyczaj w macierzystej szkole ucznia (s³uchacza). Tylko w sytuacjach wyj±tkowych sprawdzian mo¿e byæ przeprowadzony w innej placówce wskazanej przez w³a¶ciw± okrêgow± komisjê egzaminacyjn±. Równie¿ w przypadku dodatkowego terminu miejsce przeprowadzenia sprawdzianu wskazuje dyrektor odpowiedniej okrêgowej komisji egzaminacyjnej.

Miejsce, w którym przeprowadzany jest sprawdzian, musi spe³niaæ warunki okre¶lone przepisami bhp, zapewniaæ pisz±cym samodzielno¶æ pracy. Szczegó³owo organizacjê sprawdzianu i jego przebieg okre¶la Rozporz±dzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 30 kwietnia 2007 r. w sprawie warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i s³uchaczy oraz przeprowadzania sprawdzianów i egzaminów w szko³ach publicznych (DzU nr 83, poz. 562, z pó¼n. zm.) oraz procedury ustalone przez dyrektorów CKE i OKE.

Na sprawdzianie ka¿dy uczeñ otrzymuje taki sam zestaw zadañ wraz z kart± odpowiedzi (zwany zestawem egzaminacyjnym). Propozycje zestawów do przeprowadzania sprawdzianu przygotowuj± okrêgowe komisje egzaminacyjne, a o tym, który zestaw bêd± rozwi±zywaæ uczniowie, decyduje dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. Przyk³adowe zestawy zadañ zamieszczone s± w Informatorach.

Sprawdzian rozpoczyna siê punktualnie o godzinie wyznaczonej przez dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. Sprawdzian trwa 60 minut i jest to czas, który przeznaczony jest na rozwi±zywanie zadañ. Przed przyst±pieniem do wykonywania zadañ uczeñ koduje swój zestaw zgodnie z poleceniem przewodnicz±cego szkolnego zespo³u egzaminacyjnego lub zespo³u nadzoruj±cego oraz zapoznaje siê z informacjami z pierwszej strony zestawu do przeprowadzania sprawdzianu. Czas po¶wiêcony na zapoznanie siê ucznia z tymi informacjami oraz kodowanie nie jest wliczany do czasu sprawdzianu.

Dla uczniów (s³uchaczy) z dysfunkcjami czas trwania sprawdzianu mo¿e byæ przed³u¿ony nie wiêcej ni¿ 30 min.

Prace uczniów s± sprawdzane i punktowane przez specjalnie przygotowanych i przeszkolonych egzaminatorów. Egzaminatorów powo³uje dyrektor OKE. Egzaminatorzy nie mog± sprawdzaæ prac uczniów ze szko³y, w której s± zatrudnieni.

Wynik sprawdzianu to suma punktów uzyskanych za wykonanie zadañ otwartych i zamkniêtych. Wyniki sprawdzianu ustala okrêgowa komisja egzaminacyjna. Ustalony wynik jest ostateczny.

Maksymalnie na sprawdzianie mo¿na uzyskaæ 40 punktów. Wyniku sprawdzianu nie odnotowuje siê na ¶wiadectwie szkolnym.

W przypadku stwierdzenia niesamodzielnego rozwi±zywania zadañ przez ucznia lub je¿eli uczeñ zak³óca prawid³owy przebieg sprawdzianu w sposób utrudniaj±cy pracê pozosta³ym uczniom, przewodnicz±cy szkolnego zespo³u egzaminacyjnego przerywa sprawdzian i uniewa¿nia go. Informacjê o przerwaniu i uniewa¿nieniu sprawdzianu ucznia zamieszcza siê w protokole. Natomiast w przypadku stwierdzenia podczas sprawdzania pracy niesamodzielnego rozwi±zywania zadañ przez ucznia dyrektor okrêgowej komisji egzaminacyjnej, w porozumieniu z dyrektorem CKE, uniewa¿nia sprawdzian tego ucznia. W zaistnia³ych przypadkach uczeñ przystêpuje ponownie do sprawdzianu w terminie ustalonym przez dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, nie pó¼niej ni¿ do dnia 20 sierpnia danego roku, w miejscu wskazanym przez dyrektora okrêgowej komisji egzaminacyjnej. Je¿eli w trakcie ponownego sprawdzianu sytuacja powtórzy siê, w za¶wiadczeniu o szczegó³owych wynikach sprawdzianu dla danego ucznia, w miejscach przeznaczonych na wpisanie wyników uzyskanych ze sprawdzianu wpisuje siê „0”.