Pi±tek, 26 Kwietnia, 2024

2011 – rok pod patronatem Jana Heweliusza i Marii Curie – Sk³odowskiej
W 2011 roku przypadaj± dwie wa¿ne rocznice. Pierwsz± z nich jest 400-lecie urodzin Jana Heweliusza, a drug± 100-lecie przyznania Marii Sk³odowskiej – Curie drugiej Nagrody Nobla za odkrycie dwóch pierwiastków: polonu i radu. W grudniu 2010 roku Sejm Rzeczpospolitej Polskiej przyj±³ odpowiednie uchwa³y, na mocy których patronami 2011 roku og³oszono w³a¶nie tych naukowców.
Byæ mo¿e ka¿dy z Was zna ju¿ wy¿ej wymienione postaci, lecz kilka wa¿nych faktów z ich biografii nale¿y przypomnieæ. Wiêc… Maria Sk³odowska – Curie by³a fizyczk± i chemiczk± pochodzenia polskiego. Opracowa³a teoriê promieniotwórczo¶ci i tak jak ju¿ wcze¶niej wspomnia³am, odkry³a dwa pierwiastki: rad i polon. Pod jej kierunkiem prowadzono pierwsze badania nad leczeniem raka za pomoc± promieniotwórczo¶ci. Zosta³a dwukrotnie nagrodzona Nagrod± Nobla za osi±gniêcia naukowe. Po raz pierwszy w 1903 roku z fizyki i w 1911 roku z chemii. Zmar³a 4 lipca 1934 roku we Francji z powodu bia³aczki. Maria Sk³odowska – Curie do dzi¶ pozostaje jedyn± kobiet±, która otrzyma³a dwukrotnie Nagrodê Nobla, a tak¿e jedynym uczonym w historii uhonorowanym t± nagrod± w dwóch dziedzinach. Po Jej ¶mierci Albert Einstein napisa³, ¿e „by³a jedynym niezepsutym przez s³awê cz³owiekiem, spo¶ród tych, których przysz³o mu poznaæ”.
A kim by³ Jan Heweliusz? Otó¿ gdañskim astronomem i konstruktorem instrumentów naukowych. Jako pierwszy u¿y³ wahad³a do odmierzania czasu, buduj±c zegary kolebnikowe. Wynalaz³ peryskop. By³ równie¿ radnym miasta Gdañska oraz astronomem królewskim królów W³adys³awa IV i Jana III Sobieskiego. Wyniki jego obserwacji plam s³onecznych z lat 1642 – 1679 maj± dzisiaj szczególne znaczenie, poniewa¿ obejmuj± pierwsz± czê¶æ Minimum Maundera aktywno¶ci s³onecznej, oraz okresu bezpo¶rednio go poprzedzaj±cego. W 1683 roku dla uczczenia zwyciêstwa wojsk polskich Sobieskiego pod Wiedniem Heweliusz nada³ nowo opisanej konstelacji nazwê Tarcza Sobieskiego. Jan Heweliusz zmar³ 28 stycznia 1687 roku, w dniu swych 76 urodzin.
W ramach obchodów Roku Jana Heweliusza i Marii Sk³odowskiej-Curie w Polsce oraz zagranic± odbêdzie siê wiele wydarzeñ kulturalnych, konkursów, imprez rozrywkowych i konferencji. Ich wspólnym celem bêdzie popularyzacja wiedzy na temat ¿ycia i osi±gniêæ tych obojga wielkich ludzi.
Miniatura ze strony www.poland.gov.pl, www.zwoje-scrolls.com
Oprac. Aleksandra Klein, kl. IIb